28/02/2014

12 let suženj (2013)

Britanski režiser Steve McQueen nam v 12 let suženj servira vpogled v tematiko, ki je za maeiški narod že od nekdaj kamen spotike - črnsko suženjstvo. Sam vpogled v življenje Solomona Northupa je pretresljiva zgodba, ki prikazuje grozodejstva belcev nad črnci, kar res odlično prikazujejo določeni citati iz Svetega pisma, ki jih je režiser občasno res odlično vrinjal v dogajanje ter tako prikazal belca kot samoklicanega Boga nad črnskim narodom. Vsa krutost belcev in Solomonovo vztrajanje pri življenj sta tako ustvarila odličen kontrast, ki ustvarja srce parajočo dramatičnost. A žal je treba tudi priznati, da je film prototipična ameriška zgodovinska drama in ne prinaša bistvenih novosti na filmskem platnu, saj so se to pred njim že počeli drugi režiserji v filmih, ki obravnavajo podobno tematiko. Samo spomnimo se kar dveh Spielbergovih filmov - Amistad in Barva škrlatna - ter zgoraj omenjenega Tarantinovega Djanga brez okovov. Prva dva to tematiko obravnavata na resnejši način, slednj pa na bolj satiričen. 12 let suženj je torej v vsakem pogledu dobra drama, ki seže gledalcu v srce, vendar istočasno ne prinaša nobene dodatne globine v primerjavi s tremi prej omenjenimi filmi. Da ne pozabim, igra Chiwetela Ejiofora pa je vsekakor odlična in prepričljiva. Skratka, solidna zgodovinska drama.

OCENA: 8/10

Ni komentarjev:

Objavite komentar

Igra Donkey Kong Country Returns dobi HD različico

Nintendo je na torkovem Nintendo Directu sporočil, da bo priljubljena igra Donkey Kong Country Returns , ki je leta 2010 prvotno izšla na k...